Zadzwoń lub przyjdź:
strefy czasowe

Wakacje w różnych strefach czasowych

Martyna Magier

Martyna Magier

TUI Centrum Podrozy
m.magier@happy-holiday.com.pl
T:

 

Kto powiedział, że podróż w czasie jest niemożliwa? Codziennie wielu podróżujących ludzi znajduje się w innych strefach czasowych, a ponadto coraz więcej turystów planuje swoje wakacje w egzotycznych krajach, których czas lokalny różni się mniej lub bardziej od czasu w Polsce.

Która godzina jest teraz na Dominikanie? Czy czas na Krecie liczymy do przodu czy do tyłu? Pewnie wielu z Was się nad tym zastanawiało. Postanowiliśmy Wam trochę ułatwić to zadanie. Poniżej znajdziecie spis wakacyjnych kierunków i strefy czasowe w których się znajdują:

Australia – posiada trzy strefy czasowe. Co ciekawe, różnica czasu zmienia się w zależności od pory roku, ponieważ gdy Polacy cofają zegarki na czas zimowy, Australijczycy przesuwają wskazówki do przodu zmieniająć czas na letni. Dlatego, żeby wiedzieć, która jest tam godzina w okresie naszej zimy do polskiego czasu dodajemy 7,5 godziny, latem z kolei 9,5 godzin, na przykład, gdy u nas jest 12.00, zimą w Australii będzie 19.30.

Japonia – żeby obliczyć która jest godzina w kraju ,,kwitnącej wiśni” do czasu polskiego dodajemy 8 godzin, na przykład godzina 12.00 w Polsce to 20.00 w Tokyo.

Chiny – kraj swoim obszarem obejmuje trzy strefy czasowe, mimo to obowiązuje tutaj tylko jedna strefa. Dodatkowo Chiny nie mają czasu letniego, dlatego do czasu polskiego dodajemy 7 godzin. Nasza godzina 12.00, to chińska godzina 19.00.

Indonezja – podobnie jak Australia leży w trzech strefach czasowych. Indonezja również nie zmienia czasu, dlatego jadąc na Bali zimą należy dodać 7 godzin, latem 6 godzin w stosunku do polskiego czasu.

Malezja – spędzając urlop w tym kraju musimy dodać 7 godzin do czasu polskiego. 

Wietnam, Tajlandia i Kambodża – tutaj należy pamiętać, żeby zegarki z czasu polskiego przestawić o 6 godzin do przodu.

Indie i Sri Lanka – terytoria obu państw należą do jednej strefy czasowej. Wybierając się tam na  wakacja należy dodać 4,5 godziny do czasu polskiego.

Malediwy – na wakacjach w takim pięknym miejscu zmieniamy czas o 4 godziny do przodu w stosunku do czasu polskiego.

Mauritius – różnica czasowa na tej wyspie do czasu polskiego to 2 godziny do przodu podczas lata i 1 godzina do przodu w czasie naszej zimy.

Seszele i Zjednoczone Emiraty Arabskie – wybierając się do tych miejsc przestawiamy zegarki o 3 godziny do przodu.

Kenia  i Zanzibar – czas w tych afrykańskich destynacjacjach różni się od polskiego o 2 godziny, dlatego przesuwamy nasze zegarki do przodu.

Grecja, Cypr, Bułgaria, Turcja i Egipt – w tych popularnych wśród Polaków kierunkach czas w stosuku do czasu polskiego różni się o 1 godzinę. Przestawiamy nasze zegarki o 1 godzinę do przodu.

Hiszpania, Węgry czy Włochy – to jedne z wielu państw, które znajdują się w tej samej strefie czasowej co Polska, dlatego zapewnia to duży komfort turystom.

Wyspy Kanaryjskie, Portugalia, Madera, Wielka Brytania – jadąc na wakacje w te kierunki należy pamiętać, że trzeba cofnąć czas o 1 godzinę w stosunku do czasu polskiego. Na przykład, godzina 12.00 w Polsce, to godzina 11.00 w tych konkretnych krajach.

Republika Zielonego Przylądka – róznica między czasem w Polsce, a czasem lokalnym to 2 godziny. Po przybyciu na miejsce, pamiętajmy żeby ustawić zegarki o 2 godziny do tyłu.

Brazylia – terytorium tego kraju podzielone jest na 4 strefy czasowe. Gdybyśmy wybierali się do stolicy kraju, zegarki ustawiamy o 3 godziny do tyłu.

Argentyna – urlop w Argentynie oznacza zmianę czasu o 4 godziny w stosunku do czasu polskiego.Zegarki oczywiście cofamy.

Martynika, Grenada, Dominikana – na tych rajskich wyspach cofamy czas o 5 godzin.

Wenezuela – róznica czasu między tym krajem a Polską w sezonie letnim to 6,5 godziny, zimą tylko 5,5 godzin.

Kuba – wyspa jak wulkan gorąca jest w strefie czasowej UTC -4, co znaczy, że od czasu polskiego należy odjąć 5 godzin.

Peru i Jamajka – kolejne egzotyczne destynacje, gdzie należy odjąć od czasu polskiego 6 godzin.

Meksyk – ten kraj również rozciąga się w kilku strefach czasowych, jednak jadąc do Cancun różnica między czasem lokalnym, a czasem w Polsce wynosi 6 godzin.

Stany Zjednoczone – ze względu na wielkość obszaru tego kraju, Stany znajdują się w 5 róznych strefach czasowych. W zależności gdzie dokładnie sięwybieramy, godzinę można obliczyć odejmując od czasu polskiego od 6 do nawet 10 godzin.

Polinezja Francuska – w zależności od wyspy, na którą konkretnie lecimy przestawiamy zegarki o 10 bądź 11 godzin do tyłu.

Hawaje – wakacje tutaj wiążą się z cofnięciem czasu o 11 godzin.

 

 

 

strefy czasowe

Komentarze