Zadzwoń lub przyjdź:

Chorwacka przygoda

Chorwacka przygoda…

        Wielu z Was myśląc o wakacjach z dojazdem własnym, myśli o Chorwacji. Myślę że jest to świetny pomysł! Bałkańska gościnność, kultura, muzyka i architektura zachwyca każdego. Osobiście nie znam nikogo kto by odwiedził ten kraj i się w nim nie zakochał. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dalmacja, będąca rajem dla żeglarzy oraz miłośników przyrody…Istria, pełna piaszczystych plaż, starożytnych zabytków, zielonych wysp i cudownych skalnych zatoczek…i perła Adriatyku, będąca planem zdjęciowym dla serialu Gra o Tron, czyli Dubrownik.  Każdy z regionów oferuje turystom wszystko to, co jest niezbędne do niezapomnianego urlopu – długie malownicze wybrzeże, krystalicznie czyste morze dla wielbicieli nurkowania i żeglowania, złocisty piasek dla miłośników wypoczynku na słońcu, liczne zabytki dla amatorów historii oraz ciekawe trasy dla lubiących górskie wędrówki. Nie można pominąć też romantycznych portów rybackich, śródziemnomorskiej roślinności, lasów sosnowych i piniowych oraz łagodnego klimatu – wszystko to stwarza idealne warunki do wakacyjnego odpoczynku. Wzdłuż brzegu rozrzuconych jest 1185 wysp, małych i dużych, zamieszkanych i bezludnych, będących charakterystycznym fragmentem krajobrazu Chorwacji. Wszystkich przybyłych zdumiewa i zachwyca krystalicznie czysta woda Adriatyku, który należy do najczystszych akwenów w rejonie Morza Śródziemnego. 

W tym sezonie udało nam sie odwiedzić cudowny Zadar, położony w środkowej Dalmacji. Jego malownicze Stare Miasto leży na półwyspie, zamkniętym między ulicami biegnącymi wzdłuż dwóch nabrzeży. To właśni tutaj możecie znaleźć Morskie Organy, które dzięki falom wygrywają smutne melodie, Instalację Powitanie Słońca, czyli szklany krąg, który pobiera energie słoneczną i emituje ją w postaci światła w nocy, kościół św. Donata w stylu bizantyjskim, czy Plac Pięciu Studni

      Ogromną zaletą miasta jest położenie w stosunkowo niewielkiej odległości od czterech parków narodowych, takich jak Jeziora Plitwickie, Wodospady Krka, Paklenica czy Północny Velebit. Organizowane są także wycieczki statkiem do Parku Narodowego Wysp Kornati. Warto odwiedzić także duże wyspy Pag i Dugi Otok, jak również mniejsze wysepki pobliskiego archipelagu takie jak Ugljan, Pasman, Molat i Premuda. 

      Będąc w Chorwacji nie sposób nie spróbować chorwackich smakołyków, które często występują tylko w danym regionie. Większość z nich można znaleźć w każdym, większym miasteczku.  Burek, czyli „polski kebab”. Jego rozmaite wersje smakowe występują na całych Bałkanach. W Chorwacji najczęściej spotkamy burka z mięsem, szpinakiem lub białym serem. Ciasto składa się z bardzo wielu cienkich warstw ciasta filo, które mylone jest z ciastem francuskim. Owoce morza przyrządzane na tysiące sposobów… Szynka Prsut z wyspy Pag czy wielosmakowe Rakije! Można się zakochać!

Nie mogę zapomnieć aby wspomnieć Wam, że w Zadarze wypijecie świeżo paloną kawę zajadając największe i najpyszniejsze kulki lodów na świecie! 😉

Jestem pewna że każdy znajdzie w Chorwacji swój mały raj! 

 

Ja nie mogę doczekać się kiedy odwiedzę to miejsce jeszcze raz! 🙂

 

 

Komentarze