Zadzwoń lub przyjdź:

Chorwacja – Kraj o dwóch obliczach

Chorwacja zwana Skarbem Bałkanów leży w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Ten piękny kraj, oddalony od Polski o zaledwie 1200 km słynie z wyjątkowo urokliwego, skalistego wybrzeża, które czyni ją nadzwyczaj atrakcyjnym turystycznie zakątkiem Europy. Można powiedzieć, że to cudowne miejsce ma swoje dwa oblicza – pierwszym z nich jest błękit, czyli krystalicznie czyste morze i bezchmurne niebo. Drugim natomiast jest zieleń wzgórz i równin. Ze względu na niewielką odległość, warto wybrać się na wczasy samochodem, co daje nam możliwość podziwiania wspaniałych widoków już podczas jazdy. Klimat Chorwacji jest umiarkowany, jednak temperatury są nieco wyższe niż w Polsce. Mimo, że sezon trwa od czerwca do września, największy upał zazwyczaj występuje w lipcu i sierpniu. Oczywiście znakomita kuchnia przyciągnie też największych smakoszy, którzy lubią dbać o swoje podniebienie.

 

Teraz to co najciekawsze 🙂

Jednym z najczęściej odwiedzanych regionów Chorwacji jest Dalmacja, która znana jest z tzw. Perły Adriatyku, czyli jednego z najpiękniejszych miast, zwanego Dubrownikiem. Można tam podziwiać słynne mury miejskie, którym trzeba poświęcić minimum 2 godziny spaceru. Warto też zobaczyć najstarszą aptekę w Europie, Pałac Rektorów i wiele innych.

Trochę sportu też się znajdzie w drugim co do wielkości mieście Chorwacji o nazwie Split. Można tam zobaczyć Spaladium Arenę, w której odbywały się Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej 2009 oraz stadion sportowy, na którym rozgrywane są mecze chorwackiej drużyny piłkarskiej Hajduk Split.

Dla osób aktywnych polecamy miejscowość Makarska, w której popularne jest nurkowanie i snurkowanie. Znajdą się też miejsca dla miłośników windsurfingu, który można uprawiać dzięki wiatrowi i płyciznom umożliwiającym naukę początkującym. Dla bardziej odważnych, lubiących adrenalinę – spływ kajakiem lub pontonem (rafting).

Warto również odwiedzić miasto z zachwycającą starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, którym jest Trogir. Średniowieczna starówka położona jest na wyspie, co jest dodatkową atrakcją dla turystów.

Z Chorwacji warto wybrać się na wycieczkę do Bośni i Hercegowiny, gdzie znajdują się dwa istne cuda natury – jeziora: Czerwone i Niebieskie. Obowiązkiem jest odwiedzenie Mostaru, w którym podziwiać możemy Stary Most, wpisany na listę UNESCO. Przy okazji można ”zaczepić” o wodospady Kravica, które są popularnym miejscem do kąpieli ze względu na malownicze położenie i krystalicznie czystą wodę.

 

 

Tak naprawdę ciekawe miejsca w Chorwacji można wymieniać bez końca… Najlepszym rozwiązaniem jest osobista wyprawa do tego raju. Ten kraj można polecać każdemu, ze względu na ogromną różnorodność. Jest to idealna propozycja dla osób szukających spokojnych wakacji z Rodziną, ale też dla tych, którzy wolą spędzić czas aktywnie. 

 

Na koniec kilka ciekawostek:
– najczęściej przywozi się lawendę w płóciennych woreczkach oraz figi, które można rwać prosto z drzewa
– najpopularniejszy chorwacki alkohol to Rakija, który najlepiej kupować na straganach
– większość Chorwatów rozumie język polski
– lepiej płacić kunami niż euro – Chorwaci często nie wydają reszty 🙂
– Dobro Jutro – oznacza Dzień Dobry
– Zbogom – oznacza Do widzenia
– Hvala – oznacza Dziękuję

Komentarze